Kvindelandsholdet
Til august skifter Yannick Durand fra FC Midtjylland til DBU, hvor han skal være fysisk træner for Kvindelandsholdet og faglig leder for fysisk træning på tværs af alle landshold.

Spillerne møder et nyt ansigt i staben, når Kvindelandsholdet samles til oktober og tager hul på forberedelserne til næste sommers VM-slutrunde i Brasilien.

Der er tale om 41-årige Yannick Durand. Fra den 1. august trækker han i DBU-tøjet som fysisk træner for Kvindelandsholdet og overordnet ansvarlig for den fysiske træning på tværs af alle landshold. Han erstatter Anders Storskov, der er draget til den græske storklub Panathinaikos FC.

Yannick Durand har en baggrund i atletik fra Bordeaux i hjemlandet Frankrig. Igennem ti år var han en del af Sønderjyske Fodbold, blandt andet i rollen som Head of Performance, inden han i 2023 tiltrådte som Head of Physical Performance for Superliga-holdet i FC Midtjylland.

En kæmpe kapacitet

Christian Kejser, chef for performance i DBU, glæder sig over at kunne byde Yannick Durand velkommen på Kvindelandsholdet og i DBU’s performance-enhed.

"Det er en stor glæde, at vi endnu en gang kan tilknytte en specialist fra allerhøjeste niveau i dansk fodbold med erfaring fra internationale topkampe og præstationsmiljøer. Yannick er en kæmpe kapacitet, som har både drivkraften, personligheden og den faglige styrke til at stå i spidsen for vores konstante jagt på at forbedre og optimere vores setup omkring landsholdene. Derfor er vi både glade for og stolte over at kunne byde ham velkommen i DBU,” siger Christian Kejser og tilføjer:

”Samtidig vil jeg gerne sige kæmpe tak til Anders Storskov for indsatsen. Han har leveret et fantastisk stykke arbejde, der har løftet både Kvindelandsholdet og den røde tråd på tværs af alle landshold på den fysiske front. Med sin gode energi og stærke faglighed har han skabt et fundament, som giver os muligheden for at bygge yderligere på.”

Et stort potentiale

Yannick Durand har tilbragt 15 år på klubsiden, men arbejdet med landsholdsspillere og fodboldforbund er ikke nyt.

”Samarbejdet med landsholdene har været en stor del af min hverdag, og jeg glæder mig helt vildt til at prøve at stå på den anden side. Det er meget spændende at skulle videreudvikle og optimere rammerne for landsholdene og de allerdygtigste spillere,” siger Yannick Durand.

”Udviklingen går rigtig stærkt på kvindesiden, og jeg ser et stort potentiale i arbejdet med Kvindelandsholdet. Det er tydeligt, at der er udført et fantastisk stykke arbejde, og jeg kan mærke en kæmpe motivation for at bidrage til at accelerere det yderligere. Og så glæder jeg mig også til at arbejde tæt sammen med Jakob Michelsen igen,” tilføjer han.

Fælles fortid med Michelsen

Yannick Durand har nemlig en fælles fortid med landstræner Jakob Michelsen fra Sønderjyske Fodbold, hvor de blandt andet fik hængt Superliga-sølvmedaljer om halsen i 2016.

Efter sommeren står den derfor på genforening, og det ser landstræneren frem til.

”Som landstræner er det altafgørende at have en stærk stab omkring sig. Vi har været enormt glade for Anders Storskov, og jeg er tilsvarende glad for, at vi nu får Yannick ind. Han er topprofessionel, virkelig fagligt dygtig og en god person, jeg kender godt fra tidligere. Jeg glæder mig til, at han skal hjælpe os med lægge de næste lag på, så vi kan være bedst muligt forberedte til både Nations League og VM-slutrunden til næste år,” siger Jakob Michelsen.