Hos Dansk Boldspil-Union og Svenska Fotbollförbundet er der naturligvis skuffelse over udfaldet – men også stolthed over den fælles, nordiske indsats, der har samlet partnere, myndigheder og fodboldfamilier på tværs af grænser.
”Selvfølgelig havde vi håbet på at kunne byde hele Europa velkommen til Danmark og Sverige i 2029. Vi er stolte af det bud, vi har skabt sammen med Sverige, vores regeringer og ministre, værtsbyer og Sport Event Denmark. Processen har vist, hvad vi kan udrette, når vi står sammen – og det samarbejde stopper ikke her,” siger Jesper Møller, formand for Dansk Boldspil-Union.
Det fælles, nordiske bud har samlet aktører fra hele Danmark og Sverige om én fælles ambition. At løfte fodbold for piger og kvinder – fra græsrødderne til eliten – og at vise, hvordan store begivenheder kan gennemføres med bæredygtighed, ligestilling og fællesskab som pejlemærker.
”Vi har undervejs skabt relationer og processer, der rækker langt ud over en enkelt slutrunde, hvor blandt andet DBU Sjælland og DBU København har fået et stærkt samarbejde med Skånes Fotbollförbund, som vil fortsætte fremadrettet. Disse alliancer på tværs vil bidrage til at styrke fodbold for kvinder og piger, og vi fortsætter ufortrødent med samme energi, for potentialet og engagementet er større end nogensinde,” siger Jesper Møller.
DBU retter en stor tak til den danske regering, særligt Statsministeren og Kulturministeren for deres bidrag, samt Sport Event Denmark, de fire danske værtsbyer og deres stadioner – Parken, det kommende, nye stadion i Aarhus, Odense Stadion og Brøndby Stadion – for den store støtte og engagement gennem hele ansøgningsprocessen.
”Det har været utrolig inspirerende at opleve, hvordan alle har løftet i flok. Den vilje og det samarbejde, vi har oplevet, giver os et stærkt fundament for de næste skridt i udviklingen af dansk fodbold – ikke mindst for piger og kvinder,” siger Jesper Møller og fortsætter:
”Vi havde et stærkt og gennemarbejdet bud, men vi må også erkende, at konkurrencen var benhård på mange parametre. Nu skal vi bruge noget tid på at evaluere det hele sammen med SvFF, vores værtsbyer og Sport Event Denmark,” afslutter Jesper Møller.
Hos Svenska Fotbollförbundet deler man både skuffelsen og stoltheden.
"Vi har haft et meget stærkt og konkurrencedygtigt bud. Det har både UEFA og ExCo-medlemmerne bekræftet, og det var et tæt opløb. Det har dog været en benhård konkurrence med stærke ansøgninger, hvilket naturligvis er positivt for fodboldens udvikling. Desværre betød det, at vi ikke nåede hele vejen denne gang. Vi glæder os over alle de skridt fremad, fodbold for piger og kvinder tager for hver slutrunde, og vi vil fortsætte med at presse på hjemmefra. Vi vil gerne takke DBU for et godt samarbejde i ansøgningsperioden. Selvom vi ikke fik slutrunden denne gang, har vi opbygget relationer for fremtiden,” siger Simon Åström, formand for Svenska Fotbollförbundet.
Selv om UEFAs beslutning ikke gik Danmarks og Sveriges vej, er ambitionen den samme. At skabe de bedste rammer for piger og kvinder, der spiller, drømmer og lever fodbold – både på og uden for banen.
”Vi har taget gode skridt undervejs i processen, og vi stopper ikke nu. Fodbold for kvinder og piger er i rivende udvikling, og det arbejder fortsætter vi med ufortrødent,” siger Jesper Møller.